top of page

Po visą mūsų kūną išsidėsčiusi nervų sistema – itin sudėtingas neuronų sąveikų tinklas, apie kurį vis dar daug nežinoma. Vis dėlto, mokslininkai kasdien atranda vis naujų faktų apie tai, kaip mūsų organizme susijusios skirtingos šios sistemos dalys. Įprastai žmonės daugiausiai žino apie centrinę nervų sistemą, sudarytą iš galvos ir nugaros smegenų. Šis nervų, neuronų (nervinių ląstelių) ir neurotransmiterių (cheminių medžiagų, padedančių perduoti nervinių ląstelių siunčiamus signalus) tinklas pasklidęs nuo pat po mūsų kaukole esančių smegenų iki visų pagrindinių kūno organų.

 

Tačiau esama ir kitos, mažiau žinomos mūsų kūno nervų sistemos dalies, esančios žarnyne. Žarnyno nervų sistemos nervų, neuronų ir neuromediatorių tinklas savo ruožtu išsidėstęs išilgai viso virškinamojo trakto – nuo stemplės, per skrandį ir žarnyną iki išangės.

 

Įdomu, kad žarnyno nervų sistemoje veikia tokie patys neuronai ir neuromediatoriai kaip ir esantys centrinėje nervų sistemoje, todėl kai kurie medicinos ekspertai šią sistemą mėgsta vadinti mūsų „antrosiomis smegenimis“. Prireikus, šios po žarnyną pasklidusios „antrosios smegenys“ komunikuoja su galvoje esančiomis smegenimis, taip atlikdamos itin svarbų vaidmenį sergant tam tikromis ligomis ir rūpinantis bendra mūsų psichikos sveikata.

 

Esama kelių žymių šią sąveiką iliustruojančių pavyzdžių; vienas iš jų – žmogui pajutus pavojų, centrinė nervų sistema beregint siunčia signalą „kovok arba bėk“. Gavusi šį signalą, žarnyno nervų sistema atsako sulėtindama arba visai sustabdydama virškinimą. Taip užtikrinama, kad daugiau organizmo energijos būtų skirta susidoroti su kilusia grėsme.

 

Adaptuota ištrauka iš: https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/16358-gut-brain-connection

 

Foto

Architektas: Antanas Gerlikas

Vertėja: Alexandra Bondarev

Parodą remia Lietuvos kultūros taryba

Gintarė Sokelytė, gimusi 1986 m. Lietuvoje, gyvena ir dirba Frankfurte. Gintarė yra profesionali kino montuotoja. Už geriausią montažą ji du kartus buvo apdovanota pagrindiniu Lietuvos kino apdovanojimu „Sidabrinė gervė“ – 2013 m. ir 2016 m.

Šiuo metu Gintarė studijuoja Städelschule meno akademijoje Frankfurte. Pastaruosius 4 metus ji užsiima piešimu, tapyba ir skulptūra. Jos meno praktikos pagrindas – žmonių elgesio jų artimoje aplinkoje dokumentavimas.Tarp paskutinų parodų: „Ir tai mes 2021 –  Jaunas menas iš Frankfurto“, Frankfurto Kuntsvereinas, Frankfurtas; „Statymo aktyvavmas“, Städelschule meno akademija, Frankfurtas; „Proselyte“,

Montos Tattoo, Vilnius.

bottom of page